Umění EMPATIE.

16. září 2010 v 19:47 | LoveShy |  Když moc myslím
Tak už jsem schytala první známky ve škole (3,2,4), absolutně mě to tam nebaví. Deprimuje mě i barva podlahy, o učení radši ani nemluvím. A možná si škola ani nezaslouží, abych o ní psala, takže o ní psát nebudu. Tři řádky stačí. Škola je fuj a děsí mě, že je teprv 16.9.

Mám jedno téma, o kterém bych chtěla psát. A tím je empatie.
Podle wikipedie je empatie definována:

"Empatie neboli vcítění označuje porozumění emocím a motivům druhého člověka. Pro schopnost empatie je užitečné umět odložit svoje vlastní názory, hodnoty a předsudky."

Myslíte si, že to většina lidí umí? Jo, říkáte si. Ale podle mě ne. Podle mě to hodně lidí nedovede. Ovšem čerpám jen z poznatků z mého okolí. Lidé spolu tráví čas, povídají si, komunikují, smějí se a všechno vede k tomu, že se navzájem poznávají a svěřují se navzájem a sdílejí pocity. Ale málokdo se umí vžít do situace toho druhého, představit si jeho emoce a pocity. Lidé ztrácejí představivost.

"Empatie může být vrozená (což je velmi vzácné) můžeme pro ni mít vrozené zvláštní nadání, nebo ji lze studovat a naučit se ji používat."

Teď to bude znít divně, ale já si o sobě myslím, že empatie mám na rozdávání. Když se mi někdo svěří, jako bych to prožívala já. Když vidím, že se někomu něco stalo, cítím za něj. Dovedu odhadnout, co lidi potěší, co je naštve. Vcítím se do jejich pocitů, do tužeb a snů. Baví mě sledovat reakce lidí, baví mě "šťourat" se jim v hlavě, dokončovat za ně věty, protože přesně vím, co kdo řekne. Mám velkou fantazii, představivost, mám přehled o dění kolem, mám slovní zásobu a cit pro estetično a pořád nad vším přemýšlím a nedělám nic o čem bych si nebyla jistá. Opravdu nechci, aby tohle znělo jako nějaké vychloubání, jen popisuju sama sebe, abych mohla dojít k jádru věci. Ráda si všímám maličkostí, změn chování, gest a grimas.

"Všeobecně však platí, že se nedokážeme neustále zabývat a soustředit na pocity druhých."

Já myslím, že to dovedu. No a proč to všechno říkám?
Protože si myslím, že kolem mě, žijí samí praktičtí realističtí lidé, kteří se starají jen o přítomnost a o samé povrchní věci. Nikdo není vnímavý, nevšímá si změn. Lidé nečtou, nesledují filmy, nemají přehled prakticky o ničem. Mrzí mě, že se nenajde moc takových lidí, jako jsem já. Neříkám, že je to špatné, každý je přeci nějaký a každý se s něčím narodil. Ale na druhou stranu, někdy by se mi líbilo, aby ostatní poznali, že se u mě něco děje, třeba podle toho, že se tvářím jinak než obvykle. Nejsem typ člověka, co upoutá na první pohled, nebo spíš na první "poslech". Jsem uzavřená a lidé kolem mě nejsou natolik empatičtí, aby odhadli, jak se cítím.

A teď snad jen poslední věc, která na mě sedí jak vyšitá. Asi dělám něco špatně. Hm.

"Vynikající je empatii využít v určitých situacích, ale není dobré se neustále snažit soustředit na to, co se děje ve všech okolo: nejen, že je to nad lidské síly, ale navíc bychom takto mohli ztratit vlastní hodnoty a pocity a nemusel by se najít nikdo, kdo by nás dokázal pochopit."

A co vy?

 


Komentáře

1 Stella Constance Stella Constance | Web | 16. září 2010 v 19:58 | Reagovat

Myslím, že většina lidí má dost svých problémů a jsou moc egoističtí (jako já, heh) aby se dokonale vcítili do toho druhého. Ale tak ano, když se ti svěří přítel s nějakým problémem nejde prostě vymyslet nejrychlější výmluvu nebo "radu" a vůbec nad tím nepřemýšlet.
To máš dobré, no, že máš tu empatii. Občas se to hodí. Já ale myslím, že to dokončování vět je normální. Mám jednu kamarádku, se kterou si opravdu hodně rozumím a několikrát se nám stalo že jsme něco napsaly stejně nebo si to myslely úplně stejně ve stejnou chvíli (jen si píšeme)
Já bych byla spíš vděčnější za telepatii, to musí být větší sranda, ale všechno jde občas na nervy, že..
Že jsou kolem tebe lidi ne moc vnímaví.. hmm.. já občas nevím, co si o tomhle myslet. Na Facebooku od svých pubertálních spolužáků pořád čtu samé smajlíčky se srdíčky a mnohdy (až mi to příjde trapné) velice "dojemné" texty o tom jak je mrzí, že se s někým už nekamarádí atd. Ale je to skutečný? Není to jenom normální přetvářka? Protože když už jsem vnímavá, tak ke všem, ne? A ne jenom k těm, kteří jsou moji "super kámoši"..
No nic. Hezký článek, takový k zamyšlení. :-)

2 Kuželka0070 Kuželka0070 | Web | 16. září 2010 v 20:01 | Reagovat

Já bych řekla, že jsem někdy také tak trochu empatická, dokážu se do druhého vcítit :-). Ovšem je tu to slovo 'někdy' a já proto taková nejsem pořád. Ale to si myslím já, kdo ví, třeba taková ani nejsem..?

3 Barbara von Gattermayer Barbara von Gattermayer | Web | 16. září 2010 v 20:09 | Reagovat

jsem empatička a neni to příjemný... :D občas bych to zahodila za hlavu, řekla bych, že mám víc problémů než ostatní, kteří žijou dneškem, minulost zapomněli a nazítřek nemyslím. Přemýšlím daleko složitěji, a až moc do detailů... Je to hloupé, ale je to tak.

4 Kira Seigi Kira Seigi | Web | 16. září 2010 v 20:10 | Reagovat

Já umím být empatická, ale musím se na "soustředit" (nevím jak to jinak vyjádřit), prostě prvně se nad situací a tím člověkem musím zamyslet, což jako impulzivní člověk moc nedokážu, ale snažím se.
Tak nevím, jestli by mě člověk jako ty neznervózňoval, nebyla bych moc nadšená z toho, že by se mi někdo "šťoural! v hlavě.
Navíc, lidé se starají jen o sebe, nemyslí na druhé, alespoň valná většina.

5 Nariel Crash Nariel Crash | Web | 16. září 2010 v 20:11 | Reagovat

Neboj známečky stihneš ještě pěkně..opravit...

No myslím že dnešní svět je velmi uspěchaný a spousta lidí touží pořád po nepotřebných vecěch...Ale je i spousta jedinců, kteří si dokáží sednou na kus trávy v parku a nasát hezký vzduch a kochat se výhledem třeba na veverky nebo barevné lisí..(Ha nebo na uchýlaka v plášti, co se nebezpečně rozhaluje..:-D)
Já třeba jsem velmi vnímavá. Když se setkám s člověkem. vždy hned dokážu poznat co je zač a jak se cití:-)

6 AngeliQue AngeliQue | 18. září 2010 v 23:18 | Reagovat

U některých lidí se dá odhadnout na první pohled na co myslí a co se jim děje, ale někteří jsou opravdu uzavření a musíš umět hodně dobře "číst myšlenky" ...
Věřím tomu, že ty to dokážeš, a nemyslím si že to zní egoisticky.. Je hezké, když se tě někdo zeptá: Co se děje? Proč jsi smutná...? a tak ..
Kamarádka si teď našla přítele, a opravdu moc bych si přála, aby i ona měla alespoň trochu empatie. Když jí řeknu, že tráví čas jen s ním, odpoví mi: To není pravda, jen žárlíš.. nebo něco v tom smyslu... ale kdyby se dokázala vžít do mojí situace, kdy ona je pořád jen s ním a v podstatě já jsem uplně sama.. Jak by se asi cítila?
To jsou jen spekulace, protože si myslím, že ona .. je jaká je. Přeju jí to, jen..
Tenhle článek mi nádherně nahrál.. :) Je krásně napsaný.. myslím že budu mít hlouho o čem přemýšlet.. možná mi otevřel trošku oči.. tak nějak mě nakopl k tomu abych se vrátila k blogu.. uvidím.. :)

7 Márty Márty | 10. června 2012 v 19:27 | Reagovat

Empatie... to slovo mě opravdu děsí. Dokážu se totiž vžít do pocitů až moc dobře. Pak se mi většinou stává, že si nechci připustit to, jak to dotyčný opravdu cítí. Je to sobecké? Já nevím. Když kamarádka dělá,že je všechno v pohodě, vžiji se do jejich pocitů a pak zjistím, že to není ani zdaleka tak jak mi tvrdí. Ale chci, aby to tak bylo a proto dělám, že jí to všechno věřím. Jasně,už se mi (opravdu párkrát) stalo, že sem prostě neuměla odhadnout o tom druhém absolutně nic. A ve skutečnosti to tak bylo nejlepší. Protože ten poslední článek dokonale vystihuje i mě. :-|

8 Mari-chan Mari-chan | E-mail | 18. července 2013 v 14:25 | Reagovat

možná být empatik od přírody je tak trochu smůla než vyhráno,jde o to že pak trpíš s lidmi avšak když trpíš ty, tak si uvědomíš že každý řeší něco jiného anebo ho vůbec nenapadne co se může zrovna dít,je to tak trochu užírající pocit být citlivý,nebo spíš.. empatický :) :) jestli mi porozumíte.. nemyslím nic ve zlém.. jen ti lidi co neví,jsou ošizeni o to,co si všechno uvědomují empatici.. Mír :)

9 Mari-chan Mari-chan | E-mail | 18. července 2013 v 14:27 | Reagovat

a hlavně,empatika mezi realisty často doprovází pocit osamnění a užírání sebe sama..aspoň u mě. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama