Cikáni.

2. srpna 2011 v 20:20 | LoveShy |  Když moc myslím
Cikáni. Klidně to slovo řeknu.
Nač to zaobalovat do "romů" nebo "našich tmavších spoluobčanů". Není to zakázané slovo, co by se muselo cenzurovat a nebojím se k tomuto tématu vyjádřit. V tomto článku bych ráda vyjádřila svůj názor na ně. Nebudu rozebírat o kolik peněz obírají náš stát nebo naopak nakolik jim náš národ křivdí. Já těm politickým věcem ani tolik nerozumím, ani se o to tolik nezajímám, ale myslím si, že s cikány mám 'zážitků' dost, že mám právo o nich hovořit. Můžete se mnou souhlasit, nemusíte, je to můj názor.

Začnu tím, co mě přimělo napsat takový článek. Dnes jsem se byla podívat na jednom libereckém sídlišti, které má dle mého nejhorší pověst. Odpoledne jsem si tam sedla u silnice na lavičku, abych zkontrolovala mobil. Kolem mě šli tři kluci - cikáni, asi kolem patnácti let, možná víc, kdo ví. Nepodívala jsem se na ně, neprohlížela jsem si je, netvářila jsem se na ně nijak špatně, ale jeden kluk se pozastavil když kolem mě šel, prohlížel si foťák, pak mobil a nakonec mi plivnul na boty a šel. Vlastně jsem z toho vyšla ještě dobře, že jo.

Je prostě všeobecně známo, jací cikáni v drtivé většině jsou. Je to takový ten zažitý obrázek. Bydlí v polorozpadlých domech, v panelácích s téměř žádným zázemím, mají hodně dětí, ve většině času nic nedělají, kradou a sprostě nadávají. Češi je nemají rádi a cikáni jsou na okraji společnosti, nebereme je mezi sebe. Já jsem tohle nikdy neřešila, i když vidím jak hrozně žijí. Na hlavní ulici u nás v centru si jejich malé děti hrají asi půl metru od kolejí a máma na ně s cigárem v hubě dohlíží z druhého patra. Neustále potkávám těhotné mladé cikánky, co kouří a flákají se bezprizorně po městě. Dva malí kluci nedávno nastoupili do autobusu a když se řidič zeptal na lístek, jen mu drze odpověděli, že zapoměli. Z drogerie v centru města se snažila mladá cikánka ukrást kosmetické sady v hodnotě pěti tisíc a já naživo viděla, jak se snaží utýct prodavačům s tou narvanou halenkou. Kdykoli potkám malého cikána, neodpustí si něco jako "Nečum pičo.", vyhýbám se jim v MHD protože ve většině případů smrdí a když se jim náhodou nelíbíte, tak někdo spustí hrozný řev a nadávky na vaší adresu. Stačí jen, když na ně kouknete trochu divně. Jednou jsem načapala ruku cikána v mé kabelce, když se na mě tisknul v autobuse a když jsem šla městem v podvečer, tak mi jeden kluk dal snožku a se smíchem utekl s tou svou partou. Jo a mámě před měsícem rozbili okno u auta a vykradli ho. Všechny tyhle situace jsem zažila a stále zažívám, protože cikánů je opravdu hodně.

Vůbec nechci všechny házet do jednoho pytle, stejně tak jako hodně 'bílých' lidí je zlých a agresivních tak i cikán může být hodný. Jenže bohužel, já jsem se s žádným takovým ještě nesetkala. Dřív jsem jim dávala šanci na to, abych si o nich nemyslela jen to nejhorší, ale čeho je moc, toho je příliš. Takhleta komunita lidí mě nikdy nepřesvědčila o tom, že by se ti lidé snažili začlenit se mezi 'nás', ostatní. Sem tam se někdo slušný najde, třeba v obchodě mě jedna cikánka poprosila, abych jí pomohla, ale to je tak jeden případ ze sta. Oni mají svůj svět a vlastně ani nemůžou za to, jací jsou. Jsou vychováváni v nenávisti k ostatním, vlastně se jim žádné výchovy nedopřává, oni se musí vychovat sami. Nemají odmala to, co by správně mít měli. Buď postrádají majetek a finance nebo mateřskou lásku. Nebo obojí. Člověku jich může být na jednu stranu líto, ale na tu druhou - každý má šanci být někým lepším, když chce. Ale oni nechtějí. Jsou hrdí na to co jsou a nezmění se. Byli by mi vlastně úplně někde, jen kdyby se mě jejich existence netýkala. Neříkám, že člověk co není cikán vám nic provést nemůže - může, úplně stejně. Nejsem rasista, ani nechci být, ale cikány nemám ráda. Nemám a nemám a nikdy asi nebudu i když bych potkala jednoho, který by se choval slušně. Jako celek mě zklamali a už mě nebaví se bát jít městem i za bílého dne..
 


Komentáře

1 Peťka ;) Peťka ;) | Web | 2. srpna 2011 v 20:29 | Reagovat

tohle bude asi věčné téma. já sama teď bydlím v jaroměři, která je jen kousíček od josefova, kde je s prominutím půlnoc i v poledne. je to vyloženě cikánské město, ve kterém mě můj přítel nechce nechat samotnou pomalu ani projít přes ulici. na jednu stranu mu říkám, že je paranoidní, ale na druhou se mu vlastně nedivím.
já sama jsem s nimi zažila taky několik nepříjemných situací od facky až po ukradenou peněženku. občas se člověk až diví, co všechno si dovolí. bohužel se s tím asi musíme naučit žít, protože si troufám tvrdit, že jich bude už jen a jen víc, protože stát s tím jen těžko něco udělá.
jak jsi psala, nejsou všichni stejní a i mezi bílými je hodně špatných. do třídy na vysoké se mnou chodí jedna slečna z téhle menšiny a je to skvělá holka. příjemná, slušná, dobře vychovaná, chytrá a sama nemá o cikánech o nich lepší mínění, než já. prostě se vůbec nepovažuje za jednu s nich. výjimky jsou, ale je jich pomálu :(

2 Teen Teen | Web | 2. srpna 2011 v 20:51 | Reagovat

Já osobně nejsem rasistka, nikdy jsem nebyla a ani nebudu, ale u cikánů se opravdu nejedná o barvu pleti, ovšem o to nesnesitelné chování. Když vlezu do autobusu a za mnou se nahrne skupina cikánů, div mě nezadusí, a začnou mít blbý kecy a strašnou srandu z toho, když vidí, že se cejtím dost nepříjemně (a když opomenu to, že si namotávají moje vlasy na prst), nevím, co se dá říct jiného. Jediná slušná cikánka, kterou jsem doteď poznala, je moje sousedka.

3 Teen Teen | Web | 2. srpna 2011 v 20:53 | Reagovat

(A kéž by to byla jediná špatná zkušenost, o jejich drzosti, ukradených klíčích atd. ani nemluvím. Ale to by bylo na dlouhé vyprávění...)

4 Šárka Šárka | Web | 2. srpna 2011 v 21:11 | Reagovat

Já jsem vždycky říkala, že je jedno, jestli je člověk fialovej, žlutej, bílej nebo černej, než se dolu k Tesle nastěhovala ta skupinka cikánů, která každej den fláká po sídlištích, skupinka malých kluků prolejzá popelnice, spolu s maminkama kradou v krámu (byla jsem u toho a tenkrát se prodavačka psychicky zhroutila, prý že to je pořád)a jejich slečna společně se staršíma klukama napadá "bílé dospívající slečny". Moji dceru napadla několikrát, syn přišel s rozbitou pusou, protože po něm chtěli mobil, kterej jim nedal.....Dokud člověk nebydlí s cikánama, nemůže tohle posuzovat. Takže jsem rasista, když nesnášim cikány? Ne! Nevadí mi černoch, nevaděj mi vietnamci. Vaděj mi lidi, co nemaj snahu a svoje chyby házej na nás!

5 Jezzie Jezzie | 2. srpna 2011 v 21:49 | Reagovat

Moje řeč.. Líp to nejde vystihnout.. :/

6 Amylee Amylee | 2. srpna 2011 v 21:57 | Reagovat

Mě tak serou tyhle řeči "nebojim se je tak nazývat." "Nejsem rasista, ale vlastně to jsou uplný černý kurvy." "Nemůžou za to." blablablabl Jsou všichni stejný černý kurvy a měli by se vyhladit. Tečka. Ne ta zasraná demokratická kaše kolem toho, jenom aby si nebyla označená za nácka.

7 Kroketa Kroketa | Web | 2. srpna 2011 v 22:02 | Reagovat

Hrůza!Bydlím sice v malém městě,ale cikánů je tu taky požehnaně :-?
K nám do třídy chodí holka napůl cikánka(ona to popírá,ikdyž její máma je 100procentní romka)Což o to by nešlo neposuzuju nikoho jenom podle vzhledu,ale měla jsem s ní pár zkušeností...Byla jsem jediná,kdo jí nenadával a tak jednou přišla za mnou domů jestli nechci ven-bylo to poprvý a naposled...Šli jsme po městě a ona si klidně zapálila(ve třetí třídě to bylo) ptala jsem se jí kam to jdeme a ona řekla,že za kámošem,co má jointy.Pamatuju si,že jsem se otočila a začala zdrhat :-D Ona vypadala tak nevinně a mě jí bylo hrozně líto,že nemá žádný kamarády,ale dneska jí opovrhuju,ale nenadávám jí...Protože na takový většinou pošle dospělý cikány a já fakt netoužím po tom dostat přes hubu od jejího starýho :D

8 Kejtý Kejtý | Web | 2. srpna 2011 v 22:05 | Reagovat

Jsou všude a tomu se nevyhneme. Musíme se jen naučit s nima žít a z části respektovat. I když někteří mě za to odsuzují. Tohle je podle mě dost komplikované téma, protože jako by skoro každý propagoval Hitlerovo heslo "Do plynu." A to jsem proti tomu. Může se najít chytrý cikán a utlučou nás. Tolerance je důležitá, ale kéž by byla z obou stran.

9 LoveShy LoveShy | Web | 2. srpna 2011 v 22:10 | Reagovat

[6]: Možná máš pravdu, ALE.. Já nejsem typ člověka, co by tady nadával, že jsou to černý kurvy. Nemám je ráda, ale myslím si, že je na místě ten názor podat nějak na úrovni, netřeba sprostých slov, nadávek a urážek. Jsou to taky jenom lidi, že.. a já se nebudu snižovat na úroveň nějakýho rasistickýho primitiva.

10 Katarina Katarina | Web | 2. srpna 2011 v 22:27 | Reagovat

Přesně tak. Jednou v MHDčku mi nějaký cikání řekli, že sem jim sebrala 50,-, začli mi nadávat a tak dále, jak je to u nich zvykem. A při tom jsem si jich vůbec nevšímala. Mohlo jim být tak 8. Víc ne. Spratci nevychovaný :-D Jinak, můžu se zeptat na kterém libereckém sídlišti to bylo?

11 Fáďos Fáďos | Web | 2. srpna 2011 v 22:33 | Reagovat

Je to jednoduché - rasizmus, ale z jejich strany proti bílým. Čest výjimkám.

12 Lady Intrikánka Lady Intrikánka | Web | 2. srpna 2011 v 22:44 | Reagovat

Naštěstí s nimi nemám horší zkušenost než sprostý a oplzlý pokřikování, ale v mojem okolí už jsem pár "veselých cikánských historek" vyslechla. Třeba na bráchu se sesypala parta holek, pokřikovaly, pošťuchovaly ho a ve finále zjistil, že mu chybí stříbrný náramek. Neříkám, že všichni zločinci jsou jenom cikáni, ale moje mamka - policistka - tvrdí, že "nebýt jich, tak jsem prakticky bez práce", takže na tom něco bude.
U nás v paneláku ale bydlí i pár slušných cikánů a za to jsem ráda, jsou baráky, kde jsou na tom hůř. Taky jsem se znala s jedním klukem, slušnej, pohodovej, no byl to cikán, ale nikdy na to nepřišla řeč a oběma nám to bylo jedno, prostě jsme se kamarádili.
Takže ano, slušné případy existují.
Ten zbytek, co se ani nesnaží začlenit do společnosti, co je moc hrdý na to, aby se přizpůsobil, ale přitom moc málo na to, aby jim bylo trapné se od nás nechat živit, tak ten teda ráda nemám. Snažila jsem se vůči nim nebýt díky mamce zaujatá, ale už mě zklamali jako komunita tolikrát, že už u mě nemají šanci.

13 pifik pifik | 2. srpna 2011 v 22:50 | Reagovat

Rčenín nejsem rasista, ale nesnáším cikány je blbost. To už je rasismus. Ale nutno dodat, že jsme se nikdo jako rasista nenarodil, získali jsme tento postoj vlastními zkušenostmi. Navíc podpořenými pozitivním rasismem, což je veřejná společenská politika. Úplně by stačilo, pokud by byli veřejnými orgány a institucemi bráni jako každý většinový občan, museli by dodržovat platné zákony a byli za prohřešky postihováni. Slušné chování je asi fakt moc. Mám mezi mory i kamarády, ale když potkám cizího, mám jakýsi strach, či obavu, aby se něco nestalo. Proč nemám stejný pocit, když potkám třeba Vietnamce nebo Mongola, kterých je tu taky momentálně dost. Nevadí mi jinokožci, ale asi jsem rasista protože... :-!

14 Kate Kate | Web | 2. srpna 2011 v 23:03 | Reagovat

Ono je to těžký. Kdyby chtěli zapadnout do normální společnosti, tak by se jim to podařilo. Jenže oni nechtějí, nechtějí pracovat a raději žijí ze sociálních dávek, které jim platíme my a oni nás za to ještě okradou. A je to špatně, nemělo by se jim dát nic. Neměli by mít žádné výjimky, žádná ulehčení a bůhvíco ještě. Bohužel v tomhle státě jsme tak blbí, že si necháme všechno líbit, ještě pro ně máme speciální zákony a vyhovíme jim ve všem. V jiných státech jsou vysunuti na okraj společnosti a ani se neodváží zavítat do 'normální' společnosti. Ale tady ne, tady je všechno na hlavu postavený.
Cikán začne rvačku, bílej člověk se brání, ubrání se a fyzicky cikánovi ublíží. A bum, jde na hezkých pár let do chládku za rasismus. Když něco udělá cikán normálnímu člověku, tak to rasismu není? Naopak to nefunguje nebo co? Oni můžou krást, vraždit, znásilňovat a spoustu dalších věcí? Tak je to v pořádku? Nezdá se mi.
Já vážně nejsem rasistka, nejsem. Nevadí mi lidé z Vietnamu a ostatní šikmoocí kamarádi, černochy mám přímo ráda a ostatní národnosti beru jako samozřejmost. Ale cikání mi opravdu vadí. Hodně.

15 Bob Bob | 2. srpna 2011 v 23:28 | Reagovat

Slovo cikán je v pravidlech českého pravopisu, tudíž je to spisovné slovo. Proč to omýlat pořád dokola. Naopak, aj oni sami se tak nazývají, cikáni. Prostě to tak je.
Cikáni má vlastně moje babča za sousedy. Problémy s nima nejsou absolutně žádný. Občas mi je tak líto těch dětí, kde musí žít - v bývalé hospodě, bez oken (i když dělali někde nový), skoro bez střechy. Rozpadnutý barák, kde v zimě nemůže nikdo přežít, leč oni jsou živý. Někdo s nima problémy měl, my zatím ne. Jsou i tací, kteří se snaží najít si práci, ale jde to těžko. Přijde se ucházet o míst v krámě, ba jen jako skladník, ale vedoucí prodejny se na něj bude dívat skrz prsty, protože je to cikán a raději vezme někoho jiného, kdo může být 100× horší než on. Cikán by dělal a rád a nemusí platit pokaždé, že tam chce krást peníze. Spíš znám víc zlých Čechů než cikánů. Já osobně nenávidím předsudky, odsoudit člověk jen kuli tomu, že prostě jeden je takový tak jsou tací všichni...

16 Marťula Marťula | Web | 6. srpna 2011 v 18:23 | Reagovat

Když jsem byla mladší, chodila jsem ven s partou, ve které byl i jeden cikán. Byl to ten 1 ze 100 - hodný, slušný, pracovitý. Já (zatím) střet s cikánem neměla, takže těžko posoudit jací opravdu jsou. Ale co potkávám na ulici a vidím, jak se chovají..vím, že člověk by neměl dát na první pohled, ale obávám se, že u většiny by ten druhý pohled byl stejný. Na druhou stranu si ale myslím, že v dnešní době už není moc velký rozdíl mezi námi a cikány. Obávám se, že se mezi bílými najde spousta hajzlů a větších, než jsou cikáni! ;)

17 smile-com smile-com | 15. srpna 2011 v 22:23 | Reagovat

Znám pár romů (mě se slovo cikán prostě nelíbí), kteří jsou slušní a moc sympatický. Můj táta ale pracuje jako řidič trolejbusu a denně vypráví historky o tom, kterak kdo nezaplatil. :D No, nevadí. Kdybychom se možná lépe dívali kolem sebe, poznali bychom, že těch špatných cikánů je asi stejně jako špatných "bílých"...

18 drevorubec drevorubec | E-mail | 27. října 2011 v 18:47 | Reagovat

Jsem RASISTA a všechny ty černý asociály vystřílím.Jo holky?

19 Ladik Ladik | E-mail | Web | 19. června 2012 v 15:59 | Reagovat

Souhlas

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama